Błyskawiczna szarlotka

Na zachętę, żeby nie było, iż małą aktywność wykazuję, proszę bardzo. Błyskawiczna szarlotka na grządce. Właściwie to nie wiem czy można ten deser nazwać szarlotką,ale to nieważne. Jest to deser, który można bardzo szybko zrobić, jeśli mamy mało czasu lub w domu nie mamy nic słodkiego. Pyszny, prosty i o to przecież chodzi.

Potrzebne nam będą jabłka:

 • takie, które mamy pod ręką,  około 1,5kg, które udusimy w garnku na małym ogniu z dodatkiem cukru w ilości zależnej od ochoty
  lub
 • jabłka ze słoika, które zawekowaliśmy sobie kiedyś wcześniej (lub zrobiła to nasza mama lub teściowa albo nawet mąż, choć takich akurat przypadków nie znam…)
  lub
 • jabłka ze słoika, który kupiliśmy na biegu w sklepie (co tu dużo mówić- tak właśnie było w tym przypadku, chociaż miałam się do tego nie przyznawać…)oraz kruche ciasto:
 • np. z przepisu na ciasto marcepanowe z wiśniami i konfiturą pomarańczową
  lub
 • resztki jakiegokolwiek kruchego ciasta, które nam zostały po ostatnim pieczeniu i leżą w lodówce lub zamrażarce (ja zawsze staram się mieć choć kawałek takiego ciasta, żeby jak najdzie mnie nagła ochota na kruche ciasteczko móc sobie dogodzić- czasem ochota nachodzi w przerwie na reklamy „Gotowych na wszystko” i wtedy tylko trzeba przeprowadzić szybką akcję ugniecenia kilku ciastek i pieczenia)

Następnie smarujemy formę żaroodporną tłuszczem, wykładamy jabłka a na wierzch ścieramy na tarce lub kruszymy w palcach kruche ciasto. Siup do piekarnika na 180ºC  i pieczemy aż się zrumieni – około 30min.

Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałam i nie pokręciłam,bo zrobiłam się bardzo śpiąca, więc dobranoc.

This entry was posted in Ciasta i desery, Przepisy. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>